Adres: Mimaroba Mah. Çarmıklı Cad. 213/C Blok 1/B4 Büyükçekmece İstanbul —  İletişim: 0212 999 4996

Doğru Beslenme Köpeğiniz İçin Ne Fayda Sağlar?

Köpeğinizi beslerken doğru besin dengesi gereklidir. Hayvanlar (ve insanlar) vücut fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için her gün belirli bir oranda protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve suya ihtiyaç duyarlar. Dengeli beslenme tesadüf değildir – Evcil hayvan gıdası üreticileri, köpeğinizin ihtiyaç duyduğu günlük temel besin ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla ürün içeriklerini belirlemek için çok çalışırlar.

Yaşamlarının belirli dönemleri için (köpek yavruları veya geriatrik köpekler gibi) üretilmiş mamalar vardır, bazıları hipoalerjenik beslenme için bazıları da kalp hastalığı, böbrek hastalığı vb. gibi belirli hastalıkları kontrol etmek için formüle edilmiştir.

Köpeğinizin yemeğindeki her besinin bir amacı vardır. Yeterli beslenme olmadan köpeğiniz kas tonusunu koruyamaz; kasları, dişleri ve kemiği onarıp inşa edemez; günlük aktiviteleri yerine getiremez ve enfeksiyonlarla mücadele edemez. Proteinler enerji kaynağı olmanın yanında kas işlevine ve büyümesine yardımcı olurlar. Yağlar enerji sağlar, beynin çalışmasına yardımcı olur, deriyi ve kılları parlak ve sağlıklı tutar. Karbonhidratlar, köpeğinizin aktif ve enerjik olmasını sağlayan hızlı bir enerji kaynağıdır. Vitaminler ve mineraller kas kasılması ve sinir iletimi için gereklidir ve hastalıkları önlerler.

Kas Tonusu Ve Vücut Kondisyonu

Vücuttaki her bir hücre proteinden oluşur. Deri, kıl, kas, organ ve diğer dokuların yapımında bir tamamlayıcıdır. Proteinler hasar görmüş hücreleri onarmak ve yenilerini yapmak için gereklidir. Protein özellikle genç, büyüyen ve hamile hayvanlar için önemlidir. Köpeğinizin diyetindeki protein, güçlü kaslara sahip olması ve bunları korumasını sağlar. Bu nedenle köpek maması etiketindeki ilk birkaç bileşenden birinin bir protein kaynağı olması gerekir (tavuk, sığır eti vs.).

Deri Ve Kıl Örtüsünün Sağlığı

Herkes yoğun ve parlak bir kıl örtüsüne sahip köpeğin büyük olasılıkla sağlıklı olduğunu bilir. Bunun nedeni, omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinden uygun miktarda alan köpeklerin hoş bir kıl örtüsüne ve sağlıklı deriye sahip olmasından gelir. Kuru olan deri kolayca parçalanan, dökülen ve kopan kıl yapısına neden olur. Yeterli omega-3 yağ asidi içeren yiyecekler, alerjiler veya çevresel koşulların (kışın düşük nem seviyeleri gibi) neden olduğu kaşıntıyı ve diğer tahrişleri azaltmak için antiinflamatuvar etkiye sahiptir.

Sindirim Ve Eliminasyon

Sindirim ve eleminasyona yardımcı olan lifler karbonhidratlardan sağlanır. Köpek maması, gerekli besin maddelerinin köpeğinizin sindirim sistemine kolayca ulaşabileceği ve vücut tarafından kolayca emilebileceği şekilde formüle edilmiştir. Sindirile bilirlik önemlidir, böylece köpeğiniz yemeğindeki tüm besinlerden yararlanabilir ve vücudundaki atık ürünlerden kolayca kurtulabilir. Sonuç olarak köpeğinizin maması, minimum miktarda dışkı ürettirirken ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerinin karşılanmasını sağlamaktadır.

Bağışıklık Ve Hastalığın Önlenmesi

Her köpek mamasında bulunan vitaminler ve mineraller, köpeğinizin bağışıklık sistemi ve metabolizmasının normal düzeylerde çalışması için birlikte çalışırlar. Vitaminler, vücut hücrelerine verilen günlük hasarı azaltmak için görev alır. Mineraller, immun sistem hücrelerinin görevlerinin düzenlerler. Vitaminler ve mineraller hem bitkisel hem de hayvansal kaynaklardan gelmektedir. Yeterli miktarda vitaminler ve mineraller olmasaydı, evcil hayvanınız sonunda hasta olurdu.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir